Już 25 marca start w Gent-Wevelgem

Reprezentantki klubu BCM Nowatex Ziemia Darłowska otrzymały zaproszenie na 80. edycję prestiżowego wyścigu kolarskiego Gandawa-Wevelgem, która odbędzie się już w niedzielę 25 marca w belgijskiej Flandrii.

Gent-Wevelgem (Gent czyli po polsku Gandawa) to impreza, której nie trzeba przedstawiać fanom kolarstwa. Jednodniowy szosowy wyścig, rozgrywany w belgijskiej Flandrii każdej wiosny po raz pierwszy odbył się w 1934 roku. Od 2005 r. zaliczany jest do cyklu UCI World Tour. Od 2012 r. równolegle do wyścigu mężczyzn rozgrywane są również zawody kobiet, które od 2016 r. zaliczane są do cyklu UCI Women’s World Tour. W tym roku Gent-Wevelgem zarówno dla mężczyzn, kobiet, jak i orlików oraz juniorów, odbędzie się w niedzielę 25 marca. Wśród elity tytułu bronić będzie belgijski mistrz olimpijski Greg Van Avermaet, a w gronie kobiet Finka Lotta Lepistö.

Zmaganiom elity towarzyszyć ma rywalizacja juniorska i właśnie w tej kategorii niezwykłą szansę dostanie ekipa z Darłowa. W wyścigu liczącym ok. 80 km wystąpią juniorki – Marta Jaskulska, Wiktoria Kierat, Agata Średzińska, Oliwia Majewska, Wiktoria Polak i Julia Kowalska – dla których jest to impreza zaliczana do Pucharu Narodów (tak w kolarstwie nazywa się Puchar Świata juniorek) oraz juniorki młodsze, które wystąpią w połączonym składzie z belgijskim klubem Cannibal Team.

W gronie liderek wymieniana jest 18-letnia Jaskulska. Czwarta zawodniczka juniorskich mistrzostw globu w wyścigu scratch, wielokrotna juniorska mistrzyni kraju w ubiegłym roku plasowała się już na 7. pozycji w zawodach Pucharu Narodów.

„Ranga tej imprezy jest naprawdę duża, bowiem poza mistrzostwami Europy i świata ten belgijski wyścig to jedna z czterech kluczowych imprez juniorskich. W gronie liderek wymieniana jest Marta, która w zeszłym roku zajmowała już 7. miejsce w zawodach Pucharu Narodów” – powiedział trener kadry narodowej juniorek na szosie Marcin Adamów.

Trasa Gent-Wevelgem prowadzi szosami Flandrii. Start elity kobiet odbędzie się w Ieper (Ypres), a finisz w Wevelgem. Wyścig juniorek rozegrany będzie w miejscowości Boezinge koło Ieper, dystans wynosi 70,8 km (6 rund po 11,6 km).

„Trudna technicznie runda, ale płaska trasa. Przewiduję finisz niedużej grupy zawodniczek. Utrudnieniem może być wiatr i ewentualna niska temperatura” – ocenił Adamów.

Strona zawodów: http://www.gent-wevelgem.be/

Start w tej imprezie zaliczanej do juniorskiego Pucharu Świata możliwy jest dzięki wsparciu partnera klubu – firmie POC Partners Polska, która w Darłowie realizuje projekt o nazwie Marina Royale.