KLUB KOLARSKI
ZIEMIA DARŁOWSKA

POTĘGA
KOBIECEGO
KOLARSTWA

Ziemia Darłowska to jeden z czołowych krajowych klubów, którego reprezentanci od lat zdobywają medale mistrzostw Polski, Europy i świata.

Aktualnie w jego barwach na arenie międzynarodowej występują tak utytułowane zawodniczki, jak Daria Pikulik – olimpijka z Rio de Janeiro, brązowa medalistka mistrzostw świata w omnium w Berlinie w 2020 roku, mistrzyni świata juniorek w wyścigu punktowym, wicemistrzyni globu w omnium olimpijskim i czempionka Europy z 2015 r. oraz Marlena Karwacka  zwyciężczyni Pucharu Świata w sprincie drużynowym w 2020 roku, aktualna Mistrzyni Europy w kategorii U-23 w sprincie drużynowym. Obie zawodniczki wywalczyły kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie TOKIO 2021.

Wiktoria Pikulik, Nikola Sibiak, Nikola Seremak i Nikola Wielowska to multimedalistki mistrzostw Europy w kategoriach juniorskich i młodzieżowych.

W sezonie 2020 zawodniczki Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska wywalczyły 11 medali Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz 34 medale Mistrzostw Polski.

W latach poprzednich zawodnicy Klubu regularnie zdobywali liczne medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy m.in. Marta Jaskulska,  Agata Drozdek, Monika Graczewska, Katarzyna Kirschenstein, Marta Janowiak, Kornelia Maczka, a wśród mężczyzn Jarosław Marycz. Rokrocznie 5-7 zawodniczek z Darłowa nominowanych jest do kadry narodowej w kategoriach seniorek, młodzieżowców i juniorek.

Klub powstał w 1981 roku

Początkowo tylko z sekcją typowo męską, a około 1995 roku dodano sekcję żeńską. W bogatej historii zawodniczki zdobyły ponad 400 medali mistrzostw Polski i 20 medali mistrzostw Europy i świata. Aktualnie klub zrzesza 25 kolarek kategorii Elite i U23 oraz 11 juniorek, szkoląc je zarówno w kolarstwie torowym, jak i szosowym.

Wyniki Klubu 

Daria Pikulik

brązowy medal Mistrzostw Świata Elity w omnium 26.02-1.03.2020, Berlin
Mistrzyni Europy juniorek w sprincie drużynowym, Fiorenzuola 8-13.10.2020
3. miejsce mistrzostw świata seniorów, omnium, 2020
7. miejsce mistrzostw świata seniorów, madison, 2020
1. miejsce mistrzostw Polski seniorów, omnium, 2020
1. miejsce mistrzostw Polski seniorów, madison, 2020
1. miejsce mistrzostw Polski seniorów, scratch, 2020
Brązowy medal Mistrzostw Europy do 23 lat w omnium, 2019
Srebrny medal Mistrzostw Europy do 23 lat w wyścigu madison, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Europy do 23 lat w wyścigu scratch, 2019
2 miejsce Puchar Świata w wyścigu madison, Cambridge, Nowa Zelandia, 2019
6-te miejsce Mistrzostw Europy Elity wyścigu madison, 2019
8-me miejsce Mistrzostw Świata Elity wyścigu madison, 2019
Mistrzyni Polski Elity w omnium, 2019
Mistrzyni Polski Elity w wyścigu eliminacyjnym, 2019
Mistrzyni Polski Elity w wyścigu scratch, 2019
Mistrzyni Polski Elity w wyścigu punktowym, 2019
Mistrzyni Polski do 23 lat w wyścigu madison, 2019
Mistrzyni Polski do 23 lat w wyścigu drużynowym na 4km, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Polski do 23 lat w omnium, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Polski do 23 lat w jeździe indywidualnej na czas, 2019
4 te miejsce Mistrzostw Europy Elity w wyścigu drużynowym na 4km, 2018
6 te miejsce Mistrzostw Europy Elity w omnium, 2018
Mistrzyni Polski w madisonie do 23 lat, 2018
Mistrzyni Polski w omnium do 23 lat, 2018
Mistrzyni Polski Elity w omnium, 2018
Mistrzyni Polski Elity w wyścigu eliminacyjnym, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski Elity w madisonie, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski w sprincie drużynowym do 23 lat, 2018
Brązowy medal Mistrzostw Polski Elity w wyścigu ze startu wspólnego, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski do 23 lat w wyścigu ze startu wspólnego, 2018
Brązowy medal Mistrzostw Polski do 23 lat w jeździe indywidualnej na czas, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski do 23 lat w wyścigu na czas parami, 2018

Marlena Karwacka

7. miejsce mistrzostw świata seniorów, sprint drużynowy, 2020
1. miejsce mistrzostw Polski seniorów, sprint drużynowy, 2020
7. miejsce mistrzostw Polski seniorów, sprint, 2020
4. miejsce mistrzostw Polski seniorów, keirin, 2020
Mistrzyni Europy do 23 lat w sprincie drużynowym,
1 miejsce Puchar Świata w sprincie drużynowym, Brisbane, Australia, 2019
2 miejsce Puchar Świata w sprincie drużynowym, Cabridge, Nowa Zelandia, 2019
5 te miejsce Mistrzostw Europy Elity w sprincie drużynowym, 2019
Mistrzyni Polski Elity w sprincie drużynowym, 2019
Mistrzyni Polski do 23 lat w sprincie drużynowym, 2019
Mistrzyni Polski do 23 lat w sprincie, 2019
Mistrzyni Polski do 23 lat w w keirinie, 2019
Srebrny medal Mistrzostw Polski Elity w sprincie, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Polski Elity w keirinie, 2019
Mistrzyni Europy do 23 lat w sprincie drużynowym, 2018
8-me miejsce Mistrzostw Europy Elity w sprincie drużynowym, 2018
8-me miejsce Mistrzostw Świata Elity w sprincie drużynowym, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski Elity w keirinie, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski Elity w sprincie, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski w sprincie drużynowym do 23 lat, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski w sprincie do 23 lat, 2018
Brązowy medal Mistrzostw Polski w keirinie do 23 lat,2018
5. miejsce Puchar Świata w sprincie drużynowym (Mińsk 2018)

Wiktoria Pikulik

1. miejsce mistrzostw Polski seniorów, madison
2. miejsce mistrzostw Polski seniorów, punktowy
1. miejsce młodzieżowych mistrzostw Polski, omnium
5. miejsce młodzieżowych mistrzostw Polski, sprint
6. miejsce młodzieżowych mistrzostw Polski, keirin
srebrny medal Mistrzostw Europy w omnium do lat 23, Fiorenzuola 8-13.10.2020
brązowy medal Mistrzostw Europy w wyścigu madison do lat 23, Fiorenzuola 8-13.10.2020
brązowy medal Mistrzostw Europy w wyścigu drużynowym na 4km do lat 23, Fiorenzuola 8-13.10.2020

Nikola Sibiak

srebrny medal Mistrzostw Europy w keirinie do lat 23, Fiorenzuola 8-13.10.2020
brązowy medal Mistrzostw Europy w sprincie drużynowym do lat 23, Fiorenzuola 8-13.10.2020
1. miejsce mistrzostw Polski seniorów, keirin, 2020
3. miejsce mistrzostw Polski seniorów, sprint, 2020
1. miejsce mistrzostw Polski seniorów, sprint drużynowy, 2020
1. miejsce młodzieżowych mistrzostw Polski, sprint, 2020
1. miejsce młodzieżowych mistrzostw Polski, keirin, 2020
Młodzieżowe mistrzostwa Polski, sprint drużynowy, 2020
Mistrzyni Europy do 23 lat w sprincie drużynowym, 2019
6 miejsce Puchar Świata Brisbane Australia w keirinie, 2019
Mistrzyni Polski Elity w sprincie drużynowym, 2019
Mistrzyni Polski do 23 lat w sprincie drużynowym, 2019
Srebrny medal Mistrzostw Polski Elity w keirinie, 2019
Srebrny medal Mistrzostw Polski do 23 lat w sprincie, 2019
Srebrny medal Mistrzostw Polski do 23 lat w keirinie, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Polski Elity w sprincie, 2019
Vice Mistrzyni Świata juniorek w keirinie, 2018
Brązowy medal Mistrzostw Świata juniorek w sprincie, 2018
Brązowy medal Mistrzostw Świata juniorek w sprincie drużynowym, 2018
Brązowy medal Mistrzostw Europy juniorek w sprincie, 2018
Brązowy medal Mistrzostw Świata juniorek w keirinie, 2018
Mistrzyni Polski juniorek w sprincie drużynowym, 2018
Mistrzyni Polski juniorek w sprincie, 2018
Mistrzyni Polski juniorek w keirinie, 2018
Mistrzyni Polski juniorek w wyścigu na 500 m, 2018

Nikola Seremak

brązowy medal Mistrzostw Europy w keirinie do lat 23, Fiorenzuola 8-13.10.2020
brązowy medal Mistrzostw Europy w sprincie drużynowym do lat 23, Fiorenzuola 8-13.10.2020
2. miejsce młodzieżowych mistrzostw Polski, sprint, 2020
2.miejsce młodzieżowych mistrzostw Polski, keirin, 2020
1. miejsce młodzieżowych mistrzostw Polski, sprint drużynowy, 2020
Vice Mistrzyni Świata juniorek w sprincie, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Świata juniorek w sprincie drużynowym, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Świata juniorek w keirinie, 2019
Mistrzyni Europy juniorek w sprincie drużynowym, 2019
Vice Mistrzyni Europy juniorek w keirinie, 2019
Mistrzyni Polski w sprincie drużynowym juniorek, 2019
Mistrzyni Polski juniorek w wyścigu drużynowym na 4km, 2019
Mistrzyni Polski juniorek w sprincie, 2019
Mistrzyni Polski juniorek w keirinie, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Świata juniorek w sprincie drużynowym, 2018
Mistrzyni Polski w sprincie drużynowym juniorek, 2018
Mistrzyni Polski juniorek w wyścigu drużynowym na 4km, 2018
Brązowy medal Mistrzostw Polski juniorek w sprincie, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski juniorek w keirinie, 2018
Srebrny medal Mistrzostw Polski juniorek w wyścigu eliminacyjnym, 2018

Natalia Nieruchalska

Mistrzyni Europy juniorek w sprincie drużynowym, Fiorenzuola 8-13.10.2020
4. miejsce mistrzostw Europy juniorów, sprint
5. miejsce mistrzostw Europy juniorów
1. miejsce mistrzostw Polski juniorów, sprint drużynowy
1. miejsce mistrzostw Polski juniorów, sprint
1. miejsce mistrzostw Polski juniorów, keirin
Mistrzyni Europy juniorek w sprincie drużynowym, Fiorenzuola 8-13.10.2020

Nikola Wielowska

Mistrzyni Europy juniorek w omnium, Fiorenzuola 8-13.10.2020
Mistrzyni Europy juniorek w sprincie drużynowym, Fiorenzuola 8-13.10.2020
srebrny medal Mistrzostw Europy juniorek w wyścigu scratch, Fiorenzuola 8-13.10.2020
1. miejsce mistrzostw Europy juniorów, omnium, 2020
1. miejsce mistrzostw Europy juniorów, sprint drużynowy, 2020
2. miejsce mistrzostw Europy juniorów, madison, 2020
1. miejsce mistrzostw Polski juniorów, omnium, 2020
1. miejsce mistrzostw Polski juniorów, sprint drużynowy, 2020
2. miejsce mistrzostw Polski juniorów, madison, 2020
2. miejsce mistrzostw Polski juniorów, sprint, 2020
3 miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów sprint drużynowy
2 miejsce scratch Mistrzostwa Europy Juniorów 2020
Mistrzyni Europy juniorek w wyścigu scratch, 2019
Mistrzyni Europy juniorek w sprincie drużynowym, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Świata juniorek w sprincie drużynowym, 2019
6-te miejsce Mistrzostw Świata juniorek w omnium, 2019
Mistrzyni Polski juniorek w omnium, 2019
Mistrzyni Polski juniorek w sprincie drużynowym, 2019
Mistrzyni Polski juniorek w wyścigu drużynowym na 4km, 2019
Srebrny medal Mistrzostw Polski juniorek w sprincie, 2019
Srebrny medal Mistrzostw Polski juniorek w keirinie, 2019
Brązowy medal Mistrzostw Polski juniorek w wyścigu ze startu wspólnego, 2019
Mistrzyni Polski juniorek młodszych , OOM w sprincie, 2018
Mistrzyni Polski juniorek młodszych , OOM w keirinie, 2018
Mistrzyni Polski juniorek młodszych , OOM w omnium, 2018
Srebrny medal OOM juniorek młodszych w sprincie drużynowym, 2018
Srebrny medal OOM juniorek młodszych w jeździe indywidualnej na czas, 2018
Srebrny medal OOM juniorek młodszych w wyścigu ze startu wspólnego, 2018

Maja Wróblewska

2. miejsce mistrzostw Polski juniorów, madison, 2020
1 miejsce w jeździe parami na szosowych Mistrzostwach Polski Juniorów
3 miejsce w jeździe indywidualnej na czas na szosowych Mistrzostwach Polski Juniorów

Laura Rybkiewicz

Kinga Witkowska

3 Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży wyścig medison
3 Mistrzostwa Polski juniorek młodszych jazda drużynowa na czas
5 Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży omnium

Natalia Kaczmarczyk

3 Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży wyścig medison
3 Mistrzostwa Polski juniorek młodszych jazda drużynowa na czas
6 miejsce, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży keirin, sprint

Kasia Marek

Katarzyna Stelmach

3 Mistrzostwa Polski juniorek młodszych jazda drużynowa na czas
4 Mistrzostwa Polski juniorek młodszych jazda dwójkami na czas
8 Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jazda indywidualna na czas

Oliwia Sroczyńska

1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor wyścig punktowy
1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor sprint drużynowy
1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików wyścig dwójkami na czas
1 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich tor wyścig 250 metrów
1 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich tor wyścig eliminacyjny
1 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich tor wyścig punktowy

Sandra Schulz

1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor sprint drużynowy
2 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor wyścig punktowy
1 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich start wspólny
2 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich tor wyścig punktowy
3 miejsce w scratchu na Mistrzostwach Polski Szkółek Kolarskich

Otylia Kubicka

2 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików jazda indywidualna na czas
2 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor 1000 metrów
2 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor sprint drużynowy
2 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich jazda indywidualna na czas
2 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich tor 250 metrów
3 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich tor wyścig punktowy

Kornelia Braun

1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików jazda indywidualna na czas
1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor wyścig punktowy
1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików MTB
1 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich jazda indywidualna na czas
1 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich tor wyścig scratch

Agata Karlikowska

3 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor sprint drużynowy
3 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików wyścig dwójkami na czas

Weronika Rybarczyk

2 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor sprint drużynowy
3 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików wyścig dwójkami na czas
5 Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich tor wyścig eliminacyjny

Aleksandra Patora

1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor 250 m
1 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor sprint drużynowy
2 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor wyścig punktowy
2 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików tor 1000 metrów

Podsumowanie sezonu

Po pełnym sukcesów olimpijskim 2016 roku, kolejny sezon również obfitował w medale – nasze reprezentantki wywalczyły 3 srebrne krążki mistrzostw Europy, odnotowały też 4. miejsce mistrzostw świata i Europy w olimpijskich konkurencjach.

Łącznie w 2017 r. zawodniczki BCM Nowatex Ziemia Darłowska (od kategorii juniorskiej do Elity) zdobyły 33 medale mistrzostw Polski. W reprezentacji kadry narodowej na mistrzostwach Europy i świata znalazły się: Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Marlena Karwacka, Marta Jaskulska, Nikola Sibiak.

TEAM

Struktura klubu

Adamów Eugeniusz

Eugeniusz Adamów

PREZES KLUBU
Emil Gawęda

Emil Gawęda

Sekretarz KLUBU
Piotr Masłowski

Piotr Masłowski

WICEPREZES KLUBU
Szarycz Artur

Artur Szarycz

WICEPREZES KLUBU, TRENER

Z kolarstwem związany od 1994 roku Kariera zawodnicza do 2004 roku Trener od 15 lat Wiceprezes klubu od 2011 roku Prezes Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego od 2015 roku Członek zarządu Polskiego Związku Kolarskiego od 2017 roku

Marcin Adamów

Marcin Adamów

Trener

Trener od 22 lat Ponad 10 lat jako trener kadry narodowej juniorek na szosie Od 3 lat trener kadry narodowej juniorek na szosie i na torze Osiągnięcia jako trener: ponad 20 medali mistrzostw Europy i świata

Piotr Chatłas

Piotr Chatłas

TRENER

Z kolarstwem związany od 15 lat Trener od 2 lat Kariera zawodnicza do 2012 roku, dwukrotnie był mistrzem Polski na torze w kat. Elita i junior