Trudny, ale cenny start w Dwars Door Vlaanderen

Klub Kolarski BCM Nowatex Ziemia Darłowska znalazł się wśród najlepszych światowych ekip rywalizujących w Dwars Door Vlaanderen. Dla naszych reprezentantek, zaproszonych do Flandrii dzięki wsparciu firmy POC Partners, był to debiut w wyścigu klasycznym najwyższej kategorii UCI. Debiut niezwykle cenny, ale i trudny…

„Wystartowaliśmy z najlepszymi na świecie, wyżej mierzyć już się nie da. Wiadomo było, że dla naszych dziewczyn to start typowo treningowy, mający dać im cenne doświadczenie, ale warunki w środę okazały się bardzo trudne” – relacjonował trener Marcin Adamów.

Wymagającego technicznie startu nie ułatwiała pogoda – jedyne sześć stopni Celsjusza i zacinający deszcz powodowały, że już od 3 km uczestniczki zaliczały kraksy. Najlepiej w takich warunkach poradziła sobie Holenderka Ellen van Dijk (Sunweb), triumfując po samotnym finiszu. 21-letnia Daria Pikulik uplasowała się na 87. miejscu, kończąc wyścig rozgrywany na trasie Thielt – Waregem (118 km) jako jedyna z naszych reprezentantek. Na finiszu odnotowała stratę blisko czterech minut do zwycięskiej Holenderki.

Pozostałych pięć naszych dziewczyn (Wiktoria Pikulik, Aleksandra Kowalska, Marta Jaskulska, Wiktoria Kierat, Agata Średzińska) niestety nie dojechało do mety, a do zejścia z trasy zmusił ich deszcz, zimno, liczne kraksy i coraz mocniejsze tempo rywalek.

Jak przyznała Kowalska w rozmowie z Polską Agencją Prasową “to była prawdziwa rzeźnia, potwornie ciężki wyścig”. (materiał dostępny w Sport.onet.pl)

Według trenera belgijskie trudy zostaną wynagrodzone. „Mimo wszystko jestem zadowolony, bo takie doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. Dzięki firmie POC Partners dziewczyny naprawdę wiele się dzisiaj nauczyły, to była solidna dawka doświadczenia” –  mówił Adamów, dodając, że dla większości darłowskiej kadry był to jeden z pierwszych startów w sezonie.

W kolejnych planach trener wymienił otwarcie sezonu 7 kwietnia w Sobótce, a wiele wskazuje na to, że w tym samym czasie Marta Jaskulska i Wiktoria Kierat wystartują w Holandii.

Start w Dwars Door Vlaanderen, a wcześniej w Gent-Wevelgem możliwy był dzięki zaangażowaniu belgijskiej firmy POC Partners, której polski oddział realizuje w Darłowie projekt Marina Royale. Złożą się niego trzy rezydencje, położone na nabrzeżu awanportu, czyli najdalej ku morzu wysuniętej części darłowskiego portu. Pierwszy z budynków – UltraMar jest na ukończeniu.

Wyniki Dwars Door Vlaanderen:
kobiety, Thielt – Waregem (118 km):
1. Ellen van Dijk (Holandia/Sunweb)           – 3:30.24
2. Amy Pieters (Holandia/Boels-Dolmans)       strata 55 s
3. Floortje Mackaij (Holandia/Sunweb)
4. Eugenia Bujak (Słowenia/BTC City Ljubljana)
5. Annemiek van Vleuten (Holandia/Mitchelton-Scott)
6. Ashleigh Moolman (RPA/Cervelo-Bigla)
7. Małgorzata Jasińska (Polska/Movistar)
8. Katarzyna Niewiadoma (Polska/Canyon-SRAM)  ten sam czas

86. Katarzyna Pawłowska (Polska/Team Virtu)                  3.52
87. Daria Pikulik (Polska/BCM Nowatex Ziemia Darłowska)  ten sam czas

t

tekst: Anna Kalinowska